„Mielőtt meghalok akarok még valamit a világtól. Nem sokat, de még valamit.” (részlet az előadásból)
Mi a hit? Meg kell-e halni a hitért? Meg kell-e ezért halni egy anya fiának? Vagy bárki fiának? Vagy az anyának? Milyen az a világ, ahol egy anyja szeme láttára keresztre feszített fiú a remény jelképe? Szebb ez az új, megváltott világ? Milyen terhet hordoz az az anya, aki elengedte a fiát? Cserébe a világért. A világ megváltásáért. Elengedte-e egyáltalán? Mégis, mit jelent egy anyának, egy fia nélküli világ?
Ezekre a kérdésekre keressük a választ anyukámmal az ír származású Colm Toibin Mária testamentuma című kisregényén keresztül – mondja a Viktor Balázs, aki édesanyját, Nagy Marit rendezi a Mária evangéliuma című előadásban. A regény Szűz Máriáról, Jézus édesanyjáról szól, így elkerülhetetlen az elmélkedés a hitről és az egyházról is. Jézus és Mária történetét mindenki ismeri a keresztény világban, talán az egész világon, de az anya és a fiú történetéről keveset tudunk. Toibin az anya és fia kapcsolatát írja le a magányos anya szemszögéből. Az anya bűntudatát, fájdalmát. Toibin az ismert történet vakfoltjait tölti meg élettel, „emberrel”. Mária hite mélyebb, mint bárkié. A fiában hisz.
A regényt először 2013 januárjában, New Yorkban, a Broadway-n mutatták be színpadi formában, Fiona Shaw előadásában – az előadás három Tony-díj jelölést kapott.
„Ahogyan próbálta elmozdítani a töviseket, amelyek a homlokát és a fejét vágták, egy pillanatra tekintete elkapta az enyémet. Minden aggodalom, megrázkódtatás a mellkasom egyetlen pontjára összpontosult. Felkiáltottam és futni akartam felé, de kísérőim visszatartottak. Azt mondták fegyelmezzem magam.
Ő volt az a fiú, akinek életet adtam, és most védtelenebb volt, mint mikor először tartottam a karomban. Amikor még gyerek volt, azt gondoltam, hogy lesz majd valaki, aki vigyázni fog rám, mikor a halálomon leszek. Ez a kiáltás olyan részemből jött elő, ami a magja létemnek." (részlet az előadásból)
Colm Tóibín
„Nemzedéke legtehetségesebb írója, ami a szeretet bonyolult, ellentmondásos hatalmát illeti” – írta a Los Angeles Times az 1955-ben Írországban született Colm Tóibínról. Hét regény szerzője, amelyek közül kiemelkedik a rangos Man Booker-díjra fölterjesztett The Blackwater Lightship és a The Master, valamint a Costa Novel-díjat elnyert Brooklyn. Ez utóbbi, valamint a Mária testamentuma magyarul is olvasható. A Mária testamentuma színpadi változatát 2013 januárjában a New York-i Broadwayn mutatták be, Fiona Shaw előadásában – az előadás három Tony-díj jelölést kapott. A Brooklyn cím film, amelynek forgatókönyvét nem kisebb regényíró adaptálta, mint Nick Hornby – 2016-ban három Oscar-jelölést is kapott.