Fővárosi Nagycirkusz Budapest
Totti Alexis
Bohóc (Spanyolország)
Egy valamirevaló cirkuszból sosem hiányozhat az örök nevettető, a fehérre meszelt arcú, gyerek kedvenc játékos: a bohóc. Az idei felhozatalban ezt a hálás szerepet többek között Totti Alexis tölti be. Családja generációk óta műveli a bohócmesterséget, és nem volt kérdés, hogy Alexis milyen hivatást választ majd. A ringben sokszínű, és ami még fontosabb, egyedülálló megjelenésű: a legtöbb bohóccal ellentétben Totti szívesen meg is szólal, sőt, énekel is! Folyamatosan keresi a megújulás lehetőséget, előadásába szívesen bevon különleges állatokat, illetve saját családját is. A görbe tükör természetesen adott: esetlenségünket, emberi mivoltunkat tárja elénk, mókás helyzetekben.
Paul Chen
Monocikli (Németország)
Világbajnok egy keréken
Professzionális és rendkívül látványos show-t mutat be a porondon Paul Chen kétszeres monocikli világbajnok. A portugál és kínai felmenőkkel rendelkező német artista 1995-ben találkozott először a cirkuszművészet egyik legrégibb zsánerével, s az évek során több bajnoki címet is szerzett Németországban, 2002-ben pedig a német Kaderteam formációval másodszorra is elnyerte a világbajnoki címet ebben a sportágban. Produkciójában megjelenik a lent-fent folyamatos váltakozása, az elrugaszkodás, majd a visszaesés örökös körforgása. Paul Chen a klasszikus kerékpáros trükköket ötvözi a kemény BMX streetstyle elemekkel: megküzdve a lehetetlennel lépcsőkön, rámpákon és trambulinon repül át, majd gyors, hihetetlen távolságokat átívelő ugrásait nyugodt és erőteljes pillanatokkal ellensúlyozza műsorszámában.
Silver Power
Erőemelő szám (Magyarország)
Szakrális ölelés
A Silver Power erőemelő száma ősi misztikumot idéz. Az ezüstös köntösbe bújtatott látványvilág, a meditatív zene, a szakrális mozdulatok férfi és nő kapcsolatának egy távoli univerzumába repítik el a nézőt. A magyar páros a Rippel fivérekhez hasonló, magas színvonalú erőemelő produkcióval érkezik a fesztiválra, azonban műsorszámuknak külön mondanivalót ad a nemek közötti különbség, a nyers erő és a mozdulatok finomságának keveredése formálja egyedivé előadásmódjukat. A duó Németország legnagyobb utazócirkusza, a Circus Roncalli Panem et circenses című műsorának fellépőjeként bemutatkozott Düsseldorf, Köln, Berlin és Bréma közönsége előtt is.
Jeton
Zsonglőr (Németország)
Az elegancia művészete
Szesztilalom, némafilmek, Chaplin, szürrealizmus, Ford A-modellje, ragtime, jazz, swing és a dixie – ó, igen, azok a boldog ’20-as évek! Jeton, a gentleman, a kávéházak hangulatát eleveníti fel produkciójában, amelyet átsző az elegancia, a sikk és a jó modor. Sétapálca, szivar és keménykalap megjelenésének emblematikus jegyei, ugyanakkor eszközei is zsonglőrprodukciójának. Mint szenvedélyes előadóművészt, Jetont is hajtja a vágy, hogy felejthetetlen műsorszámaival elvarázsolja a közönséget. Ő volt az első német zsonglőr, aki 2013-ban átvehette a Nemzetközi Zsonglőrszövetség Excellence díját. Fellépett már II. Margaret dán királynő előtt, de produkcióival bejárta Európát, Ázsiát és Ausztráliát is, s mindenhol hatalmas sikert aratott az általa képviselt elegancia művészete.
Family Urunov
Liberty- lovas szám (Oroszország)
Szabad szárnyalás
A fehér ló ősi mondák és legendák szereplőjeként a szabadság, a tisztaság, az erő, a misztikum megtestesítője. A fehér paripa tanítja, vezeti, segíti lovasát. Az Urunov család lovas produkciója egy ló és egy nő misztikus tánca az éjszakában. A paripa váratlanul vágtázik be a manézsba, ahol kibontakozik ember és állat őszinte, földöntúli kapcsolata. A ló szabadon, mindenféle felszerelés nélkül lép a porondra, a produkció szabadidomítással született meg, a közös tanulás és a kölcsönös bizalom formálta páratlanul festőivé és esztétikussá. Az orosz cirkuszi család harmadik generációjának tagjai gyermekkoruk óta foglalkoznak állatokkal, főként lovakkal és kutyákkal, számos díj boldog tulajdonosai, s Budapestre is visszatérő fellépőként érkeznek: 2002-ben Bronz Bohóc- és különdíjat is átvehettek a magyarországi fesztiválon.
O.G. Juniors
Ugródeszkaszám (Magyarország)
Extreme Fly
Navfrage - rúdszám (Franciaország)
A hajótörött magánya
Tánc- és cirkuszművészet elemeit kombinálja rendkívül intenzív, emocionális produkciójában Eonys, aki egy régi artistacsalád harmadik generációs tagjaként keresi egyéni hangját kiaknázva a modern cirkuszművészet által felkínált utakat és lehetőségeket. Rúdszámában egy hajótörött alakját formázza meg finom érzékenységgel ábrázolva a társaitól elszakadt, egyedül, a tengeren vergődő ember magányát, tehetetlenségét és kiszolgáltatottságát. A művész 2012-ben hozta létre ezt a produkciót, amellyel a Loir-et-Cher-i Nemzetközi Cirkuszfesztiválon első díjat nyert, a Bayeux-ben megrendezett cirkuszfesztiválon harmadik helyezést ért el, valamint a Latinai Nemzetközi Cirkuszfesztiválon is szerepelt.
Family Urunov
Cabriolet - lovas szám (Oroszország)
Az Oroszországból érkező cirkuszi családot 2002-ben már megismerhette a magyar közönség, hiszen részt vettek akkor is a budapesti cirkusz fesztiválon, ahol bronz bohóc díjat és különdíjat is kaptak. Idén a harmadik generáció mutatja be Cabriolet című műsorszámukat, amiben lovakkal és kutyákkal dolgoznak együtt tökéletes összhangban. Nem véletlen a profizmus, hiszen már gyermekkoruk óta állatok idomításával foglalkoznak. Egy a 19. században játszódó romantikus történet elevenedik meg a produkcióban, melynek előkelősége és fennköltsége remekül idézi a kor életérzését.
Duo Pykhov
Running on the waves - drótszám (Oroszország)
La donne e mobile
Szokatlan, bámulatos produkcióval érkezik a Duo Phykov orosz páros a fesztiválra. Újragondolt kötéltáncot láthat a közönség, hiszen a mutatvány nem két állványra kifeszített dróton történik, hanem egy félhold adja a teret és a látványt. A folyton hullámzó, mozgásban lévő hajó, a zenei aláfestésként szolgáló élő dobszó olykor harcias, olykor lágy formákat eredményez, megelevenedik a reneszánsz kor szépsége, a menüett és a balett lépései külön pikantériát kölcsönöznek a műsorszámnak. Magunk előtt látjuk az egymással viaskodó városállamok flottáit, báltermeit, lugasait, amelyekből lassan felépül a reneszánsz világ festői képe. Az Ezüst Bohóc-díjas Yana PyKhova 2014-ben alkotta meg ezt a különleges számot férjével, aki dobon kíséri őt a produkció alatt.
Sergey Novikov
Opposition - gurtniszám (Ukrajna)
Sziszifuszi küzdelem
Az ember folytonos felfelé törekvése, a transzcendens szféra elérése sok művészt, filozófust foglalkoztat, elengedhetetlen tehát, hogy a cirkuszművészet is a saját nyelvén fogalmazza meg gondolatait erről a témáról. Sergii Novikov Opposition produkciója erre tesz kísérletet, a béklyóiból szabadulni kívánó ember jelenik meg a manézsban, aki a felemelkedés nehéz, sziszifuszi küzdelmét ábrázolja az akrobatikus mozdulat eszközével. A szakrális zene vallásos, misztikus térbe helyezi a produkciót, amelyet felerősít a fehér szín szimbolikája. A szakmai felkészültség páratlan művészi érzékkel párosul műsorszámában, amely katartikus élményhez juttatja a közönséget. Az ukrán artista 10 éven keresztül sportgimnasztikával foglalkozott, majd 2009-től uralma alá vonta a gurtnit is. A modern irányzat jegyében létrejött produkciójával, amelyet 2011-ben alkotott meg, bejárta a világot, fellépett Németországban, Franciaországban és Oroszországban; bemutatkozott az amerikai Ringling Cirkuszban, valamint a kínai Zhuhai városában, és számos cirkuszfesztiválon is sikeresen szerepelt.
Troupe Skokov
Hintaszám (Oroszország)
A Rosgoscirk fesztiváldíjas Skokov csoport hintaszáma nem csupán a bámulatos duplaszaltók miatt meggyőző. A csapat tagjainak egymásban való bizalma és összhangja példaértékű, a kemény munka meghozza gyümölcsét: mozdulataik másodperc-pontosak és hibátlanok. Előadásuk nagy összetartásról és kitartásról mesél, ahogyan egymás után mutatják be gravitációt meghazudtoló ugrásaikat és rendületlenül segítik egymást. A produkció, amelynek koreográfiája a társulatvezető és koreográfus Alekszandr Skokov munkáját dicséri, az elmúlt években meghódította a cirkuszvilágot.