Az 1951-ben alapított Magyar Állami Népi Együttes hivatása és feladata a magyar nyelvterület népművészeti hagyományainak mint nemzeti értéknek a gyűjtése, életben tartása és színpadi formában való továbbadása. Az együttes az évezredes folklórkincset magas művészi szinten, korszerű színpadi eszközökkel jeleníti meg és mutatja be a közönségnek. Értéket ment és értéket teremt, a tradíció és modernitás kettősségének figyelembe vételével működik. A hagyományt nem múzeumi tárlókban tartja, hanem élhetővé teszi, folyamatosan vállalva a koncepcionális és formai megújulást.
A MÁNE, mely 2001-től a Hagyományok Háza szerves részeként működik, repertoárjában megjeleníti a tradícióhoz kötődő valamennyi műfajt: a történeti zenét és táncot, az autentikus népzenét és néptáncot, a hagyományos elemekből építkező világzenét és látványszínházat, a Bartók Béla világhírű zenetudós és zeneszerző ars poeticáján nyugvó kortárs táncszínházat. Művészetével a mai kor nyelvén, a ma emberét megszólítva személyessé, a jelen részévé teszi a régi tánc- és zenekultúrát.
A több mint hat évtizedes fennállása alatt közel 50 ország színpadán lépett fel, és több mint 8 millió néző elismerését vívta ki. Évente 150-160 előadást teljesít hazai székházában, valamint egyéb budapesti, vidéki és külföldi, azon belül határon túli magyarlakta területek játszóhelyein is.
A társulat legújabb kori művészi tevékenységét 2006-ban Bartók Béla Emlékdíjjal, 2007-ben Prima-díjjal és Prima Primissima közönségdíjjal, 2014-ben Budapestért Díjjal ismerték el.
Az előadások kétszer 40-45 perc időtartamúak szünettel.