Egyáltalában nem ritkaság, hogy egy író saját prózai művét színpadra alkalmazza, és az is előfordul, hogy maga rendezi meg a darabját. De az már különlegességnek számít, hogy az előadás főszereplője is ő legyen. Pedig ezt teszi Dés Mihály, aki a 77 pesti recept. Gasztronómiai anyaregény c. nagysikerű könyvét (Corvina, 2014) dolgozta át színpadi monológgá.
Igaz, Déstől nem idegen a színészi pálya. 1986 és 2009 között ugyan Barcelonában élt és újságíróként, lapkiadóként, egyetemi tanárként, meg piár szakértőként tevékenykedett, de előtte Budapesten már volt némi köze az előadóművészethez. Akkortájt műfordítóként és irodalmárként működött, de időnként szerepelt is. 1971-ben az Universitas színészeként debütált a Ruszt József által rendezett Passióban, majd kisebb feladatok után több főszerepet is kapott. Ilyen volt Enyedi Ildikó 1985-ös vizsgafilmje, az Új könyvek, Bacsó Péter 1987-ben bemutatott Banánhéjkeringője és a Dárday István-Szalai Györgyi A dokumentátor c. alkotása (1988).
Több évtizedes kihagyás után Dés éppen a Spinozában mutatkozott be újra előadóként. Idén októberben stand up komédiásként lépett föl az Ez nem vicc! című one man showjával, amit most az Anyám könnyű kosztot ígért követ.
A szerző monokomédiaként határozza meg darabját, de feltehetőleg csak azért teszi ezt, hogy ne kelljen monodrámát mondania. Valóban nem könnyű a műfaji besorolás, mert ez a darab egyszerre szeretetteljesen csipkelődő anyaportré, humoros családregény és cinikusan játékos történelmi tabló.
Dés Mihály (1950) a Pesti barokk c. regényével 2013-ban robbant be a magyar irodalmi életbe. Annak a könyvének is készült színpadi adaptációja, melyet jövőre mutat be a Belvárosi Színház.