Fókuszban a fiatal alkotóművészek – Mozgásban az Imre Zoltán Program! Huszonhárom kezdő és pályája elején lévő táncszínházi alkotó, tizenhat előadás, két különböző témájú négyrészes konferenciasorozat, tizenhárom mentor és 1450 órányi próbatermi óra – zajlik a Nemzeti Kulturális Alap által életre hívott Imre Zoltán Program. Az új táncművészeti kezdeményezés célja a fiatal tehetségek támogatása és képzése mellett, a jövő nézőgenerációjának kinevelése is, melynek megvalósulását az NKA 100 millió forintos kerettel támogatja.
Kalmár Ákos (Ziggurat Project): Keresői az ég színének
„Idén pontosan húsz éve, hogy a NATO más, jobb módszer híján lebombázta a mai Szerbiát. A szüntelennek tűnő légicsapások okán - szinte állandó jelleggel, naponta ismétlődve -, nyolc órán át nem volt áram és csak két órán keresztül igen. Amit soha tudtam megszokni, az az a fajta sötétség volt – amilyennel még azóta sem találkoztam, csak azokon a bizonyos estéken, amikor: az egész országban - a köztereken is -, teljesen megszűnt az áramszolgáltatás. Az előadás egy sajátos reflexió, megemlékezés a tragikus események kapcsán, mely - többek közt -, az abban az időszakban átélt emlékeimből bontakozik ki.” Kalmár Ákos „Az akkori Jugoszlávia NATO általi bombázása 1999. március 24-én indult el és 78 napig tartott. Én, ekkor 14 éves vajdasági kölyök voltam. Fiatalként nem tudtuk, hogy milyen események kezdetét jelenti ez a hosszú és nehéz periódus. Ma 34 évesen, ahogy visszagondolok arra az időszakra és újraolvasom az akkor vagy később megjelent cikkeket, szomorúan élem át a szövegek tartalmat: „Tíz év után is rémálmokat okoz a bombázás”, „Sötétbe borult az ország”, „Szerbia nem kap kárpótlást a 1999-es bombázások miatt”. Az akkori helyzet először a hadiállapot bejelentésekor kezdett komollyá válni: a gyülekezési tilalom szigorával és az állandóan felhangzó szirénák őrjítő hangjával, amik a bombákkal megrakott szerbiai légtérbe érkező harci repülők támadására figyelmeztetettek, illetve ha a helyzet úgy hozza akár a legrosszabbra, az általános mozgósítás katonai borzalmára is!
Idővel mindennapossá vált, hogy repülők jönnek-mennek, viszont amit soha tudtam megszokni, az az a fajta sötétség volt – amilyennel még azóta sem találkoztam, csak azokon a bizonyos estéken, amikor: az egész országban - a köztereken is -, teljesen megszűnt az áramszolgáltatás. Akkoriban két, három gyertyával világítottunk a szobánkban. Beszélgettünk, társasjátékot játszottunk. Soha addig nem figyeltünk egymásra úgy, mint akkortájt. Az összetartozás egy újfajta élményét éltem meg és bármennyire is hihetetlen: a nyugalmat. Remélni kezdtük a csodát: ami meg is érkezett egy hordozható akkumulátorra szerelhető 45 voltos izzó formájában. Örültünk. Ilyenkor már olvasni is lehetett esténként.”
Kalmár Ákos, a Ziggurat Project összművészeti, térérzékeny társulat állandó tagja, ahol alkotóként és előadóként tevékenykedik. Számos hazai és nemzetközi projektben vett már részt. A Szólóduó Nemzetközi Tánc Fesztivál 2013-ban, 2015-ben és 2016-ban is különdíjjal jutalmazta alkotásait. A szabadkai Közgazdasági Egyetem kulturális marketing szakán szerzett diplomát, majd a budapesti Színház és Film Intézet kortárs táncos szakát végezte el. 2018-ban buddhista teológus, vallástörténész diplomát szerzett. Első önálló alkotása, az Esumi és Asao elnyerte a II. RS9 OFF Független színházi fesztivál fődíját. Jelenleg szabadúszó táncos, alkotó. Bot Ádám alkotó-előadó, a Ziggurat Project összművészeti társulat tagja. Dezső Virág növendéke, akitől fizikalitáson alapuló előadóművészetet tanult. 2010-2013 között a Budapest Kortárstánc Főiskola táncművész szakos hallgatója. 2014-től vesz részt független alkotók és társulatok projekt jellegű munkáiban, illetve kőszínházak produkcióiban. A Ziggurat Project fókuszában a kortárstánc és más művészeti ágak összefonódásából létrejövő térérzékeny és interdiszciplináris alkotások állnak. Azelmúlt 3 év során olyan nemzetközi kooperációkban vett részt, mint a Placccfesztivál Picture projektje (HU/NO), Visegrad Fund előadóművészetirezidencia, Art&Tech Days (SK), White Night fesztivál (SK), Spotter Trip (A) vagy a Let me in Performing Arts Festival (DE). Itthon egyéni térspecifikus akciók (A maradék, Szónyelés) és ernyőszervezete, a Pro Progressione produkciói mellett az Antré és az Arccal a Halnak újgenerációs programokon, illetve az L1 danceFest keretében is bemutatkozott.
Rendezés/koreográfia/koncepció: Kalmár Ákos Mozgás: Bot Ádám, Kalmár Ákos Fényterv: Illés Ákos Bendegúz, Kalmár Ákos Mentor: Bata Rita Produkciós menedzser: Kovács Brigitta Társulatvezető: Sarlós Flóra Eszter Külön köszönet: Anne-Hélène Kotoujansky Fotók: Sam Matyesen, Bankovi Dorottya Vizuál: Szabó Kristóf – KristofLab