Lehár népszerű örökzöldje végre balettváltozatban is eljut Magyarországra. A világhírű operett zenéjét John Lanchbery és Alan Abbott dolgozta át, Ronald Hynd pedig megálmodta hozzá azt a koreográfiát, amely méltán vált híressé. A közönség először 1975-ben, az Australian Ballet előadásában láthatta, Melbourne-ben. A darab azóta bejárta a világ összes jelentős balettszínpadát, játszotta, játssza a Kanadai Nemzeti Balett, a Dán Királyi Balett, az American Ballet Theatre és a bécsi Staatsoper társulata. A táncprodukció műfaji besorolása nehéz: klasszikus alapokra épülő elemeivel leginkább a vígbalett elnevezés illik rá: a cselekményben a koreográfus saját attitűdjéből fakadó humora is megjelenik. Solymosi Tamás, a Magyar Nemzeti Balett igazgatója nemcsak azért tűzte műsorra A víg özvegyet, mert Hynd alkotását hazai vonatkozásai ellenére sem játszották még magyar színpadon, jóllehet több kontinensen sikerrel fut. "A Staatsoperben magam is táncoltam a darabban, s a bécsi közönség végigénekelte az előadást. Mi ugyanúgy értjük a legjobb nagyoperetteket: ezt a lelkesedést itthon is érdemes kihozni a tánc és a dallamok rajongóiból."
A történet ismert: egy bohókás komédia, Ronald Hynd pedig mestere az ilyen típusú hangulat színpadi kifejezésének, míg a Magyar Nemzeti Balett társulata karakterformálásban kiemelkedő - ez önmagában ígéret a sikerre. A magyarországi színrevitelt John Meehan segíti, a művész az ősbemutatón Danilo grófot alakította. Újdonság, hogy Bajári Levente első magántáncos ezúttal nem fellépőként, hanem betanító balettmesterként adta tudása legjavát a bemutatóhoz, Annette Page, Venekei Marianna és Solymosi Tamás mellett. A budapesti színrevitelt ugyanakkor maga a koreográfus, Ronald Hynd tökéletesíti.
Az egyik legnépszerűbb operett balettváltozatát esténként közel kétezer néző láthatja az Erkel Színházban - a Lehár-dallamok az Opera zenekarának tolmácsolásában csendülnek fel Silló István és Szennai Kálmán vezényletével.
A produkció díszleteit - Peter Docherty tervei alapján - már most úgy készítették el, hogy később az Operaházban is beépíthető legyen.