A "Jászok" című történelmi dal- és táncjáték alkotóinak, létrehozóinak elsődleges célja, hogy bemutassák a jászok rendkívül összetett, és hihetetlenül izgalmas történelmét, felmutassák a jászok sokoldalúságát és tehetségét, a több mint 100 szereplő, közreműködő részvételével.
Az előadás, a jász öntudatra és a jász összefogásra épít. Különféle művészek, művészeti csoportok - kórus, zenekar, táncegyüttes, képzőművész - kincsei, értékei jelennek meg a közös darabban. A főszereplők döntő módon jászsági, vagy a jászságból elszármazott művészek. A táncos, énekes és zenész szólisták a népzene és az opera műfajának legjobbjai, valamint a "Fölszállott a páva" országos ismertséget szerzett tehetséges fiataljai közül kerültek kiválasztásra.
Az előadás azonban nem csak ettől különleges. A produkció létrehozásához minden jász település is hozzájárult, így tartalmának és elkészülési módjának köszönhetően, a teljes jászság összefogásának fokmérőjévé is válhat.
A darab története a jász életfilozófia hét generációs hagyományára épül. Középpontjában egy fiatal mai pár áll, akik előélete elevenedik meg az előadás során. Ez a mikrokozmosz tágul ki az egész jász nép történetére, hogy az egyes jelenetekben megelevenedjenek a múlt eseményei őshazájuktól-napjainkig.
A két szerelmest időről-időre elválasztják egymástól a történelem viharai, de hűségük, szabadságvágyuk mindig győzedelmeskedik. Egymásba olvad az intim-privát történet, a Jász nép történelme, a múlt és a jelen, a profán és a szakrális. A hét generációt, a hét főszereplő személyesíti meg, melyek közül a Bölcs, a jászok múltjának felidézéséban, a gyermekszereplők a jövő megsejtetésében segítenek.